Informacja dla kamieniarzy
REGULAMIN PRAC KAMIENIARSKICH NA CMENTARZU KOMUNALNYM W PABIANICACH
§ 1
Celem regulaminu jest określenie warunków wykonywania prac budowlanych i kamieniarskich zwanych dalej „robotami” na terenie Cmentarza komunalnego w Pabianicach pozostającego w administrowaniu przez Miejski Zakład Pogrzebowy w Pabianicach.
§ 2
Regulamin obowiązuje wszystkie firmy i osoby fizyczne wykonujące roboty na terenie Cmentarza Komunalnego w Pabianicach, zwane dalej „wykonawcami”.
§ 3
1. Przez roboty kamieniarskie rozumie się:
◦ wykopanie grobu pod budowę piwnicy,
◦ budowę piwnicy grobu murowanego,
◦ ustawienie nagrobka na wybudowanych piwniczkach,
◦ ustawienia nagrobków i obudów na grobach ziemnych,
◦ remonty nagrobków,
◦ inne prace kamieniarskie.
2. Roboty kamieniarskie mogą wykonywać wszystkie uprawnione podmioty (posiadające aktualny wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wpis do KRS), które:
1) otrzymały stosowne zlecenie od dysponenta grobu (zatwierdzone i opłacone w kancelarii przez dysponenta grobu),
2) przedłożyły do akceptacji wniosek na wydanie zezwolenia na prowadzenie prac kamieniarskich na cmentarzu komunalnym w Pabianicach stanowiący załącznik nr 2 do przedmiotowego Regulaminu. W przypadku grobowców zabytkowych lub objętych ochroną konserwatorską - zgodę właściwego konserwatora,
3) dokonały opłaty wg obowiązującego cennika,
4) złożyły pisemne oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem prac kamieniarskich na cmentarzu komunalnym w Pabianicach oraz posiadanym ubezpieczeniu OC od działalności gospodarczej – którego załącznik nr 1 stanowi integralną część przedmiotowego Regulaminu.
3. Osoby prywatne mogą wykonywać tylko drobne prace remontowe zgłoszone wcześniej w kancelarii cmentarza komunalnego.
4. Na terenie cmentarza obowiązują cenniki dotyczące opłaty wnoszonej przez dysponenta i wykonawcę.
5. Roboty kamieniarskie mogą być wykonywane w dni powszednie, nie będące świętami, od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1600.
6. Wykonawca robót nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca.
7. Wykonawca robót kamieniarskich ponosi całkowitą odpowiedzialność, także materialną, za ewentualne szkody wyrządzone na cmentarzu, co potwierdza w oświadczeniu o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt.4 niniejszego Regulaminu.
§ 4
Zezwolenie na wykonywanie robót wydaje się każdorazowo na jeden ściśle określony grób lub grobowiec. W przypadku prac przy kilku obiektach wymagane jest odrębne zezwolenie na każdy z nich.
§ 5
Wykonawca robót winien okazać zezwolenie na żądanie kontrolującego roboty przedstawiciela Zarządcy Cmentarza lub pracownika Kancelarii Cmentarza.
§ 6
Zezwolenie utrzymuje ważność 30 dni od daty wystawienia. Zezwolenie wydaje się wyłącznie na roboty na miejscach, za które uregulowana jest opłata 20- letnia.
§ 7
Zakres prac nie może wykraczać poza granice ustalonego miejsca grzebalnego (wymiary podane na zezwoleniu). Przekroczenie ustalonych wymiarów czyni daną robotę nielegalną
i jest wystarczającą podstawą do odmowy zezwolenia na wykonywanie innych prac.
§ 8
Przy układaniu kostki (opaski wokół grobu) – nie można stosować jaskrawych kolorów ani układać stopni między grobami. Należy zachować jeden poziom i zapewnić swobodny odpływ wody oraz przejścia. Układana nawierzchnia powinna być antypoślizgowa. Zakazuje się ustawiania ławek i układania kostki w ciągach komunikacyjnych.
§ 9
W przypadku, gdy w sąsiedztwie robót odbywa się pogrzeb wykonawca zobowiązany jest do przerwania prac na czas trwania ceremonii pogrzebowej.
§ 10
Przed rozpoczęciem wykopu wykonawca winien zabezpieczyć sąsiednie groby przed zniszczeniem lub zabrudzeniem przez rozłożenie folii lub plandeki.
Po zakończeniu robót wykonawca zobowiązany jest do uprzątnięcia terenu i wywozu wszystkich materiałów i gruzu, pozostałych po robotach, a także naprawić wszelkie pozostałe w wyniku prac szkody.
§ 11
Zakończenie robót wymaga zgłoszenia do biura Zarządu Cmentarza celem ich odbioru. Odbiór prac jest warunkiem koniecznym do ponownego wydania zezwolenia
§ 12
1. Zarządca cmentarza nie ponosi odpowiedzialności z tytułu, jakości, kosztów, terminów wykonania, gwarancji i innych parametrów robót, które winny być przedmiotem umowy między zlecającym roboty a wykonawcą.
2. W przypadku stwierdzenia, że pomnik postawiony jest bez zatwierdzonego planu lub niezgodnie z nim kamieniarz będzie rozbierał pomnik na własny koszt.
3. Wykonawcom prac zabrania się wyrzucania gruzu i odpadów po robotach kamieniarsko – budowlanych do pojemników rozstawionych na cmentarzu, kamieniarz ma obowiązek wywieźć go z terenu cmentarza. Nie można wylewać wody po myciu zaprawy do studzienek przy punktach z wodą, ani na cmentarzu. Mycie akcesoriów dokonuje się poza cmentarzem. Nie zastosowanie się do powyższego obowiązku uprawnia zarządcę do obciążenia wykonawcy kosztami usunięcia odpadów.
Dyrektor
Miejskiego Zakładu Pogrzebowego
Aktualizacja regulaminu: 04.01.20241
Poniżej dokumenty do pobrania:
- Załącznik nr.1 Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem prac kamieniarskich oraz posiadaniu OC.docx - 8,39 KB
- Załącznik nr.2 Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie prac kamieniarskich.docx - 9,63 KB
- Załącznik nr.1 Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem prac kamieniarskich oraz posiadaniu OC.pdf - 63,97 KB
- Załącznik nr.2 Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie prac kamieniarskich.pdf - 50,87 KB
- Regulamin prac kamieniarskich na cmentarzu komunalnym.pdf - 72,35 KB